معرفی واحد فناور ماه: فناور زیست دژگرد کلونچی

  • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۷:۲۸
  • دسته بندی : عمومی، واحد فناور ماه
  • بازدید : 466 بازدید
  • نظرات : بدون دیدگاه

مرکز رشد واحدهای فناور، در قالب  “واحد فناور ماه” و به منظور کمک به تبلیغ و شبکه سازی، یکی از واحدهای رشد یا رشد مقدماتی را معرفی میکند.

این اقدام برای شناخت هرچه بیشتر توانمندی واحدهای فناور، افزایش شناخت و آگاهی تیم ها نسبت به توانایی یکدیگر و فراهم نمودن زمینه همکاری و انجام فعالیتهای مشترک بین آنها صورت خواهد پذیرفت.

این بار و در بخش واحد فناور ماه به معرفی شرکت ” فناور زیست دژگرد کلونچی” به نمایندگی خانم فرحناز غضنفری خواهیم پرداخت.

زمینه اصلی فعالیت:

بیوتکنولوژی

ایده محوری واحد فناور:

تولید تجاری گیاه زینتی سنبل از طریق کشت بافت

اهمیت فعالیت :

با توجه به روند افزایشی واهمیتی که گل وگیاهان زینتی در قرن اخیر در اقتصاد کشورهای مختلف دنیا داشته است، تولید پیاز گل به عنوان یک فعالیت سود آور بین المللی محسوب می شود.

ایران با داشتن شرایط اقلیمی متنوع، توانایی آن را دارد که بتواند در چهار فصل سال با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی و استفاده بهینه از امکانات و بهره مندی از روشهای جدید ازدیاد مانند، تکنیکهای کشت بافت و ریزازدیادی در زمینه تولید و عرضه محصول به بازارهای جهانی گل و گیاهان زینتی قدم موثری بردارد و یکی از مدعیان حضور و رقابت در بازارهای جهان گل باشد.

تکنولوژی کشت بافت دارای دامنه وسیعی از تکنیکهای با پتانسیل بالا می باشد

اهداف کشت بافت در گیاهان زینتی:

– تولید سریع شمار زیادی از گیاهان که از نظر ژنتیکی یکسان هستند

– حذف بیماریها و تولید گیاهان عاری از بیماری

– تولید ارقام (ژنوتیپ­های­) جدید

با توجه به اینکه صنعت گل و گیاهان زینتی در ایران از نظر تکثیر سریع، تولید گیاهان عاری از بیماری و معرفی ارقام جدید مشکل جدی دارد، استفاده از تکنیک­های مختلف کشت بافت، نقش موثری در جهت دستیابی ایران به جایگاه واقعی خود در بازاهای جهانی خواهد داشت.

آغاز به فعالیت و معرفی:

تیم ” کلونچین بیوتک” به نمایندگی سرکار خانم فرحناز غضنفری فعالیت خود را در حوزه بیوتکنولوژی از اواخر سال ۱۳۹۶ در دوره رشد مقدماتی پارک علم وفناوری استان آغاز کرد. این هسته در دوره رشد مقدماتی تثبیت ایده محوری، تکمیل تیم کاری و نیازسنجی و بازار یابی خود را برای محصولات شروع کرد.

تبدیل وضعیت:

هسته ” کلونچین بیوتک” با ثبت شرکت “فناور زیست دژگرد کلونچی” به شخصیت حقوقی تبدیل شده و دراردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با موفقیت در فرآیند داوری، وارد مرحله رشد پارک شد.

محصولات و خدمات و توانمندی های قابل ارائه واحد:

شرکت  با طرح تولید و تکثیر گیاهان زینتی و به طور ویژه پیاز گل زینتی سنبل که گیاهی کاملا وارداتی است فعالیت خود را آغاز کرد و تا کنون به دانش پروتکل تولید و تکثیر پیازچه سنبل و همچنین برخی پایه‌های گیاهان درختی و زینتی دیگر دست یافته است.

همپنین در حوزه بیوتکنولوژی جانوری موفق به تولید و ثبت اختراع کیت القاء کننده مدل موشی انسفالیت خودایمن تجربی (EAE) در موش گردیده است. این موش مدل حیوانی بیماری ام. اس (Multiple Sclerosis) انسانی می باشد و پرکاربردترین مدل برای ارزیابی های بالینی داروئی جدید و … برای درمان ام. اس. در مدل های حیوانی محسوب می گردد. این کیت که با مکانیسم متفاوتی عمل می کند تقریبا یک سوم  قیمت کیت های وارداتی در دسترس می باشد.

اخذ مجوز دانش بنیان

شرکت ” فناور زیست دژگرد کلونچی” در مهرماه ۹۹ موفق به اخذ مجوز دانش بنیان در حوزه فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی شد.

برخی مشتریان فعلی:

محصولات این واحد در حوزه های خدمات آزمایشگاهی بیوتکنولوژی و ژنتیک مولکولی با دانشگاه هایی همچون دانشگاه اصفهان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، در حال همکاری و ارائه خدمت می باشد.

زمینه های همکاری:

این واحد امادگی دارد با پژوهشگران و علاقه مندان در حوزه های کشت بافت گیاهی و بیوتکنولوژی مانند شرکتهای داروسازی و محققان بخش دارویی (در حوزه بررسی های داروئی در مدل های حیوانی) همکاری نماید

اطلاعات  تماس:

09332414244

پست الکترونیک:

 farahnaz.ghazanfary@gmail.com

صفحه واحد در سایت مرکز رشد:

https://b2n.ir/p35985